Bildung

İslam Din Dersi Öğretmenleri Destekleyici Eğitim Çalışması Tamamlandı

20. März 2022


Almanya’daki okullarda İslam din dersi öğretmenliği yapanlara ve adaylara yönelik olarak yapılan ve üç sene süren ileri eğitim çalışması 6 Mart 2022 tarihinde gerçekleşen sertifika töreni ile beraber tamamlandı.

Almanya’daki okullarda İslam din dersi öğretmenliği yapan veya bu dersin öğretmen adaylarına yönelik desteleyici eğitim çalışması 2019-2021 senelerinde düzenli bir şekilde yapıldı. Bu süre zarfında toplam 15 buluşmanın gerçekleştiği çalışmaya; Almanya, İngiltere, Avusturya ve Türkiye Üniversitelerinden değişik uzmanlar konuşmacı olarak katıldı.  Destekleyici eğitim çalışması 29 İslam din dersi öğretmeni tarafından ilgiyle takip edildi. Almanya’nın farklı eyaletlerinde öğretmenlik görevinde bulunan katılımcılar, ileriki dönemlerde bu ve benzeri ileri eğitim faaliyetlerinin devam etmesi gerektiğini ifade ettiler.

“ÖĞRETMENLERE DESTEĞİMİZ SÜRECEK”

ILM Akademi Başkanı Dr. Abdulhalim İnam, mezuniyet töreni vesilesiyle öğretmenleri tebrik etti ve şu hususu ifade etti: “Okul karnesinde bir not değeri olan İslam din dersi, aynı zamanda öğrencilerin kendilerini Almanya’ya ait hissetmesine vesile olmaktadır. ILM Akademisi olarak öğretmenlere destek olmaya devam edeceğiz.”

Islamrat (Almanya İslam Konseyi) Başkanı Burhan Kesici de program münasebetiyle açıklamalarda bulundu. 2012 senesi sonrası eyaletlerde artış gösteren İslam din dersi uygulamalarını desteklediklerini ifade etti. Veli-öğrenci, veli-okul, diğer öğretmenler-öğrenci ve toplum-öğrenci arasında adeta köprü görevi üstlenen İslam din dersi öğretmenlerinin, Almanya’da toplumun barış elçileri olduğunu vurguladı.

“BU DERSLER İSLAM’IN ALMANYA’YA AİT OLDUĞUNUN GÖSTERGESİ”

ILM Akademisyenler Müdürü Dr. Hakan Aydın, mezuniyet programı vesilesiyle bir konuşma gerçekleştirdi. 60 yıllık göç tarihinde bazı önemli anlar olduğunu ve bu özel anlardan birisinin de İslam’ın Almanya’ya ait olduğunun göstergesi olan okullarda İslam din dersi uygulaması olduğunu ifade etti. Konuşmasında devamla: “Anayasal bir hak olan İslam din dersi vesilesiyle, Müslüman öğrencilerin dinî bilgilere sahih bir şekilde ulaşma imkânı oluşmuş oldu. Cami ortamlarında sunulan din dersleri ve Kur’an eğitimlerini destekler mahiyette uygulanan bu dersler, toplumun barışına önemli katkılar sağlamaktadır. 60 senedir Müslümanlar ile beraber yaşama tecrübesi olan Almanya’da bu ders vesilesiyle, toplumun bütün kesimleri arasındaki iletişimin olumlu bir şekilde etkilendiğini ifade edebiliriz.”

YENİ DÖNEM BAŞLADI

Yeni dönem 2022-2024 yılları arasında planlanmış olan İslam din dersi öğretmenleri destekleyici eğitim çalışması 13 Mart 2022 tarihinde Paderborn Üniversitesinden Prof. Dr. Muna Tatari’nin sunumuyla başladı. “İman ve Salih Amel” konularının işlendiği bir günlük oturuma, yeni döneme kayıtlı olan 35 İslam din dersi öğretmeni katılım sağladı. (camiahaber)

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com