Frauenorganisation

Sistemik Aile Danışmanlık Kursu Başladı: “Aileler Son Sığınak, Son Kaledir”

20. März 2022


Müslüman ailelere soru ve sorunlarında yardımcı olmak amacıyla düzenlenen “Sistemik Aile Danışmanlık Kursu” sertifikasyon programı 38 katılımcıyla başladı.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Teşkilatı (KT) faaliyetlerine bir yenisini daha ekledi. Çeşitli bölgelerden 38 katılımcı ile başlayan Sistemik Aile Danışmanlığı sertifikasyon programının ilk oturumu 5-6 Şubat, ikinci oturumu ise 19-20 Mart 2022 tarihlerinde düzenlendi.

TOPLUMUN TEMEL YAPI TAŞI AİLE ELE ALINACAK

Necmettin Erbakan Üniversitesi, Fudul Derneği ve IGMG KT işbirliğinde sunulan eğitim, toplumun temel yapı taşı olan ailenin bütününü ele alıp, sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir toplum inşa etmeyi hedeflemekte. Eğitimin sonunda katılımcılar bireyin başta ailesi olmak üzere yakın ilişkide olduğu insanları göz önünde bulundurarak bireyin var olan kaynaklarını daha etkili şekilde kullanmasında yardımcı olacak danışmanlık görevini üstlenecekler. Danışmanlar doğru soru sorma tekniklerini öğrenip, grup çalışmaları ve canlandırma yöntemleriyle danışmanlığa hazırlanacaklar. Eğitim hafta sonu iki gün olmak üzere 12 modülden oluşacak.

AİLE SON SIĞINAK, SON KALE

Eğitimin ilk oturumuna katılan Ali Bozgedik, ailenin son sığınak, son kale olduğuna dikkat çekti ve bu sığınağı güçlendirmeyi hedeflediklerini belirtti. Bozgedik, aile kavramını açıklarken şu ifadeleri kullandı: “Aile birbiriyle kan bağı olan kişilerden oluşan toplumun en küçük birimidir. Sağlıklı bir aile birbiriyle iletişim kurabilen, birbirine güvenen, yeri geldiğinde aile olarak yeri geldiğinde ise birey olarak hareket edebilecek kişilerden oluşur. Aile danışmanlığı ise ailenin iç dinamiklerine odaklanır. Temelde ailedeki ilişki örüntüsü döngüseldir ve bu ilişki birlikte ele alınması gerekmektedir. Sistemik yaklaşım tam bu noktada devreye girer ve aile haritasının tamamını görmeyi hedefler.”

AİLELERE KENDİ YETKİNLİKLERİNİ FARK ETTİRMEK

Sistemik aile danışmanlığında çözüm odaklı yaklaşıma dikkat çeken Bozgedik, “Burada amacımız ailelere kendi yetkinliklerini, becerilerini fark ettirmeye çalışmak olmalıdır.” dedi. Aile danışmanlığının özel bir görev olduğunu belirten Bozgedik, “Önem verilen ciddi konular ayak üstü konuşulmaz. Danışma süreci özeldir. Toplumun temelini oluşturan ailenin uzmanlık geliştirmiş, güvenilir danışmanlar tarafından desteklenmesi bu durumda önemli.” ifadelerini kullandı.

MÜSLÜMAN AİLELERİ ANLAYAN DANIŞMANLAR

IGMG KT Eğitim Başkanı Elif Köse eğitim hakkında yaptığı açıklamada şunları kaydetti: “Bölgelerimizde yapılandırmayı amaçladığımız Aile Danışmanlık ve Eğitim Merkezlerine danışman kaynağı oluşturmak amacıyla bu programı sunuyoruz. Sistemik aile danışmanlığının belirgin ve açık hedefleri vardır. Amacımız Müslüman aileleri anlayan danışmanlar yetiştirmek ve ailenin yaşadığı sorunların çözümünün yanı sıra bireylerin birbirlerini daha iyi anlamalarını kolaylaştıracak beceriler kazandırmaktır.” (camiahaber)

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com