Irschad

“Önden Giden İlim ve Fikir Erbabını Unutmuyoruz”

15. März 2022

İslam’a ve insanlığa hizmetleri ile tanınan Müslüman öncüleri anmak için yapılan Önden Gidenler programları yine büyük bir heyecanla gerçekleştirildi.

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) “Önden Gidenler Programları” gerçekleştirildi. Her sene icra edilen Önden Gidenler programları bu sene de  bölgelerde yoğun katılımla gerçekleştirildi. IGMG İrşad Başkanı Celil Yalınkılıç Camia Haber’e yaptığı açıklamada şunları ifade etti: “Önden gidenler programlarımız 2011 yılı itibarıyla merhum Prof. Dr. Necmettin Erbakan hocamızın vefatıyla başlattığımız, hem kendisini anmak hem de İslam’a ve insanlığa hizmeti geçmiş olan ilim adamlarını, fikir adamlarını toplumla buluşturmak, onları tanıtmak üzere yapmış olduğumuz programlarımızdır. Bu bağlamda 30’a yakın ilim ve fikir erbabının hayatlarını cemaatimizle ve gençlerle buluşturmuş olduk. Bu programların temel amacı da budur.

Bir vefa olması adına, üzerimizde çok büyük emekleri olan, tecrübeleri ve geriye bırakmış oldukları müktesabatı gelecek kuşaklarla buluşturmak onların tecrübelerinden istifade etmek adına bu programları düzenliyoruz. Bu insanlar bize ilimde, imanda ve amelde öncülük yapmış kimselerdir. Nihayetinde Kur’ân-ı Kerîm’de ‘Muhacir ve Ensar’dan, önde giden kimselerden, bir de bunları takip eden ve iyilikte onları izleyenlerden Allah razı olmuştur. Onlar da Allah’tan razı oldu.’ buyurulmuştur. Dolayısıyla öncü olan insanları imanda, ilimde ve amelde rehberlik yapmış olanları anmak görevimizdir. Peygamber Efendimiz (s.a.v.) de ashabını anlatırken: ‘Onlar gökteki yıldızlar gibidir, onlardan hangisine uyacak olursanız, şüphesiz doğru yola ulaşırsınız.’ buyurmuştur.

Bu yıl öncü şahsiyetlere 6 yeni isim daha katılmış oldu. Mısırlı hafız ve kâri Abdulbasit Abdussamed, Güney Afrika’ya İslam’ın taşınmasında çok büyük emeği olan Ebubekir Efendi, Kur’ân-ı Kerîm’i en iyi okuyan ve öğreten Abdurrahman Gürses hoca efendi, son dönemin önemli âlimlerinden Muhammed Emin Saraç hoca, Hasan Ünal, Hasan Karabulut gibi isimler eklenmiştir. Tabii, merhum Prof. Erbakan, Yusuf Zeynel Abidin, Sefer Ahmedoğlu, Osman Yumakoğulları gibi Millî Görüş Teşkilatlarına büyük hizmetleri olmuş kişileri de anmış olduk.

Toplamda 40 bölgemizde Önden Gidenler programlarımızı icra ettik. Bunlardan 12’si yüz yüze, diğerleri çevrim içi gerçekleştirildi. Bu yıl Camia TV aracılığıyla 7 bölgemizin ev sahipliğinde Önden Gidenler programı da yapılmış olduk. Binlerce insanımız maneviyat yüklü programlarımızı takip etti.”

Nürnberg, Kuzey Bavyera, Freiburg gibi bölgelerde yüz yüze gerçekleşen programlara katıldığını ifade eden Yalınkılıç, cemaatin önden giden isimlere olan ilgisinin görülmeye değer olduğunu aktardı.

“DÜNYAYA TENEZZÜL ETMEDİLER”

CIMG Alpes Bölgesi’nde düzenlenen Önden Gidenler programında IGMG Genel Başkan Danışmanı Mustafa Mullaoğlu konuşmacı olarak yer aldı. Mullaoğlu, önden gidenleri özetler iken, onlar “Dünyaya tenezzül etmediler. Allah (c.c.) onları sevdi. İnsanların ellerindekilere tenezzül etmediler insanlar da onları sevdi.” ifadesini kullandı. Mullaoğlu sözlerini merhum Erbakan’ın şu sözü ile tamamladı “Müslüman avansını peşin almış müteahhite benzer. Allah müminlerden canlarını ve mallarını satın almıştır. Bizler hem malı, hem canı ile cihad eden ve böyle anılmak istenen bir toplumuz.” Programda, Bölge Başkanı Yusuf Çakır da “Öncülerimiz zor zamanlarda fedakârlık yaparak bir çığır açtılar. Bizler de önden gidenlerin ayak izlerini takip ederek bu yolda yürüyeceğiz.” dedi.

“HER ASRIN ÖNDEN GİDENLERİ OLMUŞTUR” 

CIMG Lyon Bölgesi’nde gerçekleştirilen programda Genel Merkez hatiplerinden Bilal Kaçmaz çevrim içi yer aldı. Kaçmaz konuşmasında “İslam Toplumu Millî Görüş teşkilatı tarihe imza atmış önemli şahsiyetleri insanlara tanıtma gayretinde Önden Gidenler programlarını düzenlemektedir. Bu programlar Allah için aynı dava üzere hareket etmiş kişileri tanımamızı ve bir araya gelmemizi sağlıyor.” dedi.

Bölge Başkanı Ahmet Yavuz da “Bizden önceki büyüklerimizi yâd etmemiz önemlidir. Her asrın önden gidenleri olmuştur. Onlardan biri de rahmetli Necmettin Erbakan hocamız idi. Cenab-ı Mevla bütün geçmişlerimize rahmeti ile muamele eylesin.” diyerek sözlerini tamamladı. İzlenen sinevizyon sunumu ve okunan hatim duası ile program son buldu.

“ÖNDEN GİDENLER ÜMMETE ÖNCÜLÜK ETTİLER”

IGMG Bremen Bölgesi’nde Önden Gidenler programları çevrim içi düzenlendi. Bremen Bölge Başkanı Ekrem Kömürcü katılımcılara teşekkür etti ve Önden Gidenleri şöyle anlattı: “Yolumuzu aydınlatan, bize öncülük eden, zor zamanlarda hak dine sahip çıkarak âdeta ümmete yeniden yön veren ve yol gösteren insanlar vardır. Bu öncüler mücadelede büyük zorluklara göğüs geren büyüklerimizdir. Geçmişini bilmeyen geleceğini sağlam temellere inşa edemez. Öncülerimizi sadece anlamakla kalmayacağız onların bıraktığı yerden devam edeceğiz. Gerçek ahde vefa, mücadelede sabır etmek ve yoldan sapmadan yola devam etmektir. Bizler bu davaya sahip çıkarak ve bizden sonraki kuşakların da sahip çıkmasını sağlayarak ahde vefanın en büyüğünü göstermiş oluyoruz. Onlar, inanç, dirayet ve samimiyetleri vesilesiyle tarihi etkilediler. Ümmete öncülük eden Müslümanların devamlı surette anılmaları gerekmektedir. Zira onları unutmak, canları pahasına çektikleri zorlukları unutmak anlamına gelir.” dedi.

Programa katılan IGMG Genel Başkan Danışmanı ve Viyana müftüsü Mustafa Mullaoğlu kıymetli İslam önderleri ve merhum önden gidenlerin hayatları ve mücadelelerini konu alan veciz bir konuşma yaptı.  Mullaoğlu “Cenâb-ı Hak Kur’an’da diyor ki: ‘İnananlar arasında Allah’a verdikleri sözü tutan nice erler vardır. İşte onlardan kimi verdiği sözü yerine getirdi, kimi ise verdiği sözü tutup beklemektedirler. Onlar ne idilerse yine de odurlar. Allah namazda da bize vefa dersi veriyor. Namazımızdan çıkmadan önce vefa dersimizi alıyoruz sonra hayata yöneliyoruz. Namazın kendisi de zaten Allah’a karşı vefalı olmanın bir göstergesi ve duruşudur. İçinde Peygamberimizi anarak O’na Peygamberimizin aslı olan Hz. İbrahim’e kadar bir vefa dersiyle namazımızı eda ediyoruz. Onun içindir ki, bu din vefa dinidir.” dedi.

ÖNDEN GİDENLER HAYIRLA YÂD EDİLDİ

IGMG Rhein-Neckar-Saar (RNS) Bölgesinin her yıl düzenli bir şekilde organize ettiği Önden Gidenler programı Ludwigshafen Bölge Merkezi’nde yapıldı. Bölge Başkanı Şerif Aslan programa katkı sağlayan herkese ve katılımcılara teşekkür etti. İnsanlığa ve İslam’a hizmet etmiş önden gidenlerimizi hiçbir zaman unutmayacaklarını ve kendilerine minnettar olduklarını söyledi.

IGMG Kurumsal İletişim Başkanlığı Kültür Sanat Birimi Başkanı Ünal Ünalan katılımcılara önden gidenlerle ilgili örnekler vererek, toplumlarına öncülük etmiş olan öncü insanlardan anekdotlar anlattı. “Önden gidenleri hayırla yâd ediyoruz, teşkilatlarımızın ve camilerimizin kurulmasında katkı sağlayıp vefat edenlere ne kadar teşekkür etsek azdır.” dedi.

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com