Gemeinschaft

BİG Hamburg Merkez Cami benekli minarelerine kavuştu

09. September 2009

Medyanın ve Hamburgluların büyük ilgi ile takip ettikleri montaj islemi 1,5 saat gibi bir sürede tamamlandı, herbiri 23 metre uzunluğunda ve yaklaşık 1,9 ton ağırlığındaki ikiz minarelerin futbol topunu andıran yeni görüntüleri halktan da büyük beğeni gördü.


Türk kökenli mimar Boran Burchardt tarafından yeni görünümüne kavuşturulan minarelerin monte edilme işlemini çok sayıda Türk ve Alman vatandaş izledi. 
Minareler, dinlerarası diyaloğu temsil etmesi amacıyla sanatcı Boran Burchartd tarafından bir sanat projesi çercevesinde boyandı. Sanatcı; minarelerin bu yeni görünümü ile İslam dininin bir hoşgörü dini olduğunun bir belirtisi olduğunu ifade etti.

 

BİG Bölge Başkanı Ramazan Uçar da; yaklaşık 50 bin euro'ya malolan minarelerin çok güzel olduğunu, daha önce karşı çıkanlarında minareleri gördükten sonra beğendiklerini dile getirdiklerini kaydetti. Uçar, minarelerin bu yeni görünümünün camilerle ilgili bazı ön yargıları kaldıracağını ve minareleri merak ederek gelen insanlarla kontaklarını arttıracağını dile getirerek, Avrupa'da bir ilk olan minarelerin Hamburg'a hayırlı olmasını diledi, emeği geçen herkese ve katılanlara teşekkür etti.

Kuzey Almanya İslam Toplumu Başkanı Ramazan Uçar, gazetecilere yaptığı açıklamada, "İlgi büyük. Sadece Hamburg'da değil, Almanya genelinde de büyük bir ilgi görmekteyiz. Minarelerin bir sanat eseri olarak anılması Almanya'da sevindirici bir şey. Bu cami yeni görünümüyle aynı zamanda dinler arası diyaloğun da simgesi olacak'' dedi.

 

Minarelerin görüntülerinin değişmesi için mimar Burchardt'ın bir buçuk yıl önce kendisine teklifte bulunduğunu ifade eden Uçar, ''Petek desenli minareler yapılmak istenmesi fikrine önce sıcak bakmamıştık. Ancak daha sonra cemaate sunduk. Hamburg Üniversitesi Türkoloji Bölümü akademisyenleri tarafından rapor hazırlandı. Daha sonra proje Hamburg-Mitte İlçesi Belediye Meclisi tarafından oy birliğiyle kabul edildi'' diye konuştu.

 

Burchardt da desenli minarelerin ilk olma özelliği taşıdığını belirterek, sevimli yeni görünümleriyle daha fazla kişinin camiye ilgi göstermesini sağlayacaklarını söyledi.

 

Minare dikme işlemi tamamlandıktan sonra Hamburg'da yine bir ilk gerçekleşti. Merkez Cami din görevlilerinden Münir Çamlı ve Osman Çelik tarafından hoparlörlerden öğle ezanı okundu.(ik)

PHP Code Snippets Powered By : XYZScripts.com